Nie od dziś wiadomo że materiał z którego wytwarzane są jednorazowe opakowania jest szkodliwy dla środowiska. Bardzo długo się rozkłada i co udowodniono – może przenikać do organizmów zwierząt i ludzi. Dlatego ważne jest, aby ograniczyć korzystanie z takich butelek i zastępować je bardziej trwałymi oraz przyjaznymi dla środowiska alternatywami, takimi jak butelki wielokrotnego użytku wykonane z metalu, szkła lub innego trwałego materiału.

Produkcja butelek PET to jedno z najgorszych rzeczy jaka przydarzyła się naszej planecie. Mimo że proces produkcji butelek PET jest stosunkowo szybki i trwa zazwyczaj kilka minut  to  aby wyprodukować jedną butelkę PET, potrzebne jest znacznie więcej czasu i środków na przygotowanie materiałów i proces produkcyjny. Zaczyna się od wytworzenia granulatu PET z surowców, takich jak ropa naftowa lub gaz ziemny. Granulat jest następnie przewożony do zakładu produkcyjnego, gdzie przetwarza się go w preformy PET (wstępnie formowane butelki). Te są następnie przewożone do maszyn wtryskujących formy, gdzie są formowane w końcowe kształty butelek. Potem muszą zostać schłodzone i poddane procesowi etykietowania, napełniania i pakowania, zanim trafią na rynek.  A na rynku są po prostu  jednorazowymi produktami używanymi przez krótki czas, a ich utylizacja lub recykling pochłania znacznie więcej czasu i zasobów niż produkcja.

 

Główne przyczyny negatywnego wpływu na środowisko 

Zanieczyszczanie wody i gleby. Niestety, wiele jednorazowych butelek PET trafia do środowiska, gdzie stanowią poważne zagrożenie dla wody i gleby. Zalegają na plażach, w lasach, rzekach i innych miejscach, niszcząc środowisko naturalne.

Emisja dwutlenku węgla. Produkcja jednorazowych butelek PET wiąże się z emisją dwutlenku węgla, który jest gazem cieplarnianym, przyczyniającym się do globalnego ocieplenia. Z kolei spalanie tych butelek emituje dodatkowe szkodliwe związki chemiczne.

Zużycie energii i surowców. Produkcja jednorazowych butelek wymaga dużej ilości energii i surowców, takich jak ropa naftowa. Poza tym, ponieważ są to jednorazowe produkty, ich ciągła produkcja i zużycie surowców jest niezrównoważone i przyczynia się do znacznego zmniejszenia zasobów naturalnych.

Brak recyklingu. Chociaż jednorazowe butelki PET są w większości przypadków poddawane recyklingowi, to wciąż duża ilość tych butelek trafia na wysypiska śmieci, gdzie zanieczyszczają środowisko.

Najprostsze rozwiązanie? Butelka z filtrem.

Butelka z filtrem może zastąpić jednorazowe butelki plastikowe, ponieważ pozwala na picie przefiltrowanej wody z kranu zamiast kupowania wody butelkowanej. Ktoś powie ze nie jest to całkowite rozwiązanie problemu i nadal pozostają pewne kwestie dotyczące wpływu butelki z filtrem na środowisko. Większość butelek z filtrem wykonana jest z plastiku, co oznacza, że również wyrządzają pewną szkodę środowisku. Ostatecznie jednak, jeśli chodzi o wpływ na środowisko, butelki wielokrotnego użytku wykonane z trwałych materiałów, takich jak metal, szkło lub tworzywa sztuczne z recyklingu, są o wiele bardziej zrównoważonym rozwiązaniem niż butelki jednorazowe lub butelki z filtrem. Warto więc rozważyć takie alternatywy, aby zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko.

Co poza butelkami z filtrem?

Istnieje wiele sposobów, aby zastąpić kupowanie wody w butelkach jednorazowych i zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko. Używaj butelek wielokrotnego użytku: Można zainwestować w butelki wielokrotnego użytku wykonane z trwałych materiałów, takich jak metal, szkło lub tworzywa sztuczne z recyklingu. Takie butelki można wielokrotnie napełniać wodą z kranu lub ze źródła. Używaj dzbanków filtrujących. Dzbanki te pozwalają na uzyskanie wody z kranu o wysokiej jakości i smaku, eliminując potrzebę kupowania wody butelkowanej. Ważne jest, aby zwracać uwagę na swoje codzienne nawyki i szukać sposobów na ograniczenie zużycia plastiku oraz innych jednorazowych produktów.