Może żyjesz w przekonaniu, że jeśli doskwierają Ci dolegliwości z powodu łagodnego przerostu prostaty, to masz chorą prostatę, a jeśli zmagasz się z cukrzycą, to masz chorą trzustkę? Zauważ, że objawy chorobowe najczęściej nie dotyczą tylko poszczególnych narządów, a schorzenia mają wpływ nie tylko na funkcje ciała, ale także na Twoje samopoczucie, aktywność prywatną i zawodową. Współczesne podejście do zdrowia powinno się opierać na modelu holistycznym.

Holistyczny, czyli jaki?

Słowo holistyczny oznacza patrzenie i uwzględnienie zjawisk w sposób globalny, ogólny, całościowy. W medycynie postępowanie holistyczne opiera się na założeniu, że objawy fizyczne, psychika i duchowość wzajemnie na siebie wpływają i w postępowaniu terapeutycznym należy leczyć cały organizm, a nie tylko objawy, które zgłasza pacjent lub nieprawidłowości wykryte po przeprowadzonych przez lekarza badań. [1]

Holistyczne podejście do męskich chorób

Przyjrzyjmy się niektórym problemom, z którymi mogą zmagać się mężczyźni, żeby przybliżyć, jak może wyglądać holistyczna opieka.

Zaburzenia erekcji

Przyczyn problemów z potencją jest wiele i pierwszym krokiem w postępowaniu powinno być ich znalezienie. Mogą mieć ona podłoże organiczne (choroby męskich narządów płciowych, układu nerwowego, naczyń) lub psychiczne. Postępowanie medyczne powinno być ukierunkowane nie tylko bezpośrednio na dolegliwość, z którą zgłaszają się mężczyźni, ale również na sferę psychiczną. Farmakoterapia najczęściej idzie w parze z psychologią, która skupia się na odbudowaniu pewności siebie i wspiera w radzeniu sobie z emocjami i relacjami.

Choroby prostaty

Jak leczyć prostatę? Trzeba wziąć pod uwagę przyczynę dolegliwości (najczęściej łagodny rozrost stercza lub rak stercza), stan zdrowia mężczyzny i jego oczekiwania co do zdrowia sfery seksualnej. Wśród terapii, które można zaproponować, są preparaty medyczne i zabiegi operacyjne w przypadku przerostu prostaty oraz operacje, radioterapia, chemioterapia i leczenie hormonalne w przypadku raka. W obu schorzeniach nie należy bagatelizować roli psychologa. Na co dzień warto zalecić mężczyznom utrzymanie się z dala od nałogów i przestrzeganie zasad zdrowej diety. Regularna aktywność fizyczna, zwłaszcza jeśli jest ukierunkowana na pracę mięśni dna miednicy, brzucha i pleców, może pomóc w zmniejszaniu dolegliwości z dolnych dróg moczowych.

Łysienie androgenowe

Wielu mężczyzn zaczyna tracić włosy już po 20. roku życia, ale u znacznej większości proces ten nasila się w wieku dojrzałym. Współcześnie jest wiele preparatów miejscowych, które mogą symulować mieszki włosowe i przeciwdziałać wypadaniu włosów. Tym problemem zajmują się dermatolodzy. Z możliwych terapii pozostaje jeszcze przeszczep włosów. To rozwiązanie należy przedyskutować z chirurgiem lub lekarzem medycyny estetycznej. Warto też zwracać uwagę na styl życia mężczyzn, bo nie tylko geny przyczyniają się do wypadania włosów. Pomóc może ograniczenie stresu, odpowiednio zbilansowana dieta czy zaprzestanie stosowania kosmetyków mogących niszczyć delikatne włosy (żele, gumy i lakiery do włosów). [2]

Holistyczne podejście do chorób i zdrowia ma szansę przynieść lepsze i bardziej długotrwałe skutki niż samo leczenie objawów chorobowych, bo skupia się na pacjencie jako na osobie, a nie tylko jako na przypadku medycznym. Pracownicy ochrony zdrowia powinni być zachęcani do podejmowania kroków mających na celu objęcie mężczyzn opieką całościowo i również panowie powinni się o to upominać.

Bibliografia

[1]       N. Putała, „Holistic model as a challenge for the medical profession”, Argument: Biannual Philosophical Journal, t. 10, nr 1, Art. nr 1, grudz. 2020, doi: 10.24917/20841043.10.1.10.

[2] W. Baran, J. Szepietowski, Terapia w dermatologii, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa, 2019