Domowe sposoby na to, jak obniżyć cholesterol: talerz ze zdrową żywnością, przyrządy do ćwiczeń i stetoskop

W dzisiejszych czasach zwiększone stężenie cholesterolu we krwi staje się coraz poważniejszym problemem zdrowotnym. Może to prowadzić do rozwoju chorób serca, udaru mózgu i innych poważnych schorzeń. Dlatego tak istotne jest dbanie, by na bieżąco kontrolować jego poziom. Jeśli okazuje się za wysoki, należy się zastanowić, jak obniżyć cholesterol. Domowe sposoby przyjdą Ci tu z pomocą – to wcale nie jest takie trudne!

Aby sprawdzić, czy masz podwyższony poziom cholesterolu, wypróbuj specjalny kalkulator cholesterolu. Pozwoli on oszacować, czy możesz zmagać się z tym problemem. Warto też regularnie wykonywać badania kontrolne, które pomagają monitorować dokładny poziom cholesterolu we krwi oraz wcześnie wykryć ewentualne nieprawidłowości. Wówczas należy wdrożyć odpowiednie działania. Nie musi to jednak być od razu farmakoterapia – istnieje bowiem wiele domowych sposobów na naturalne obniżenie cholesterolu. Skorzystaj z naszych wskazówek!

Jak szybko obniżyć cholesterol? Zdrowe tłuszcze i stanole roślinne

Jednym z kluczowych czynników wpływających na poziom cholesterolu we krwi jest dieta. Zaleca się w tym wypadku zastąpienie szkodliwych tłuszczów nasyconych i tłuszczów trans tzw. zdrowymi tłuszczami. Należą do nich m.in. tłuszcze jednonienasycone i wielonienasycone, które można znaleźć między innymi w oliwie z oliwek, oleju rzepakowym, awokado, orzechach czy nasionach oraz tłustych rybach1. Te tłuszcze pomagają obniżyć poziom „złego” cholesterolu (LDL) i zwiększyć poziom „dobrego” (HDL), co przyczynia się do ogólnej poprawy profilu lipidowego.

Dodatkowym czynnikiem pozwalającym na szybkie obniżenie poziomu cholesterolu jest włączenie do swojej diety takiej żywności funkcjonalnej jak np. Benecol, czyli margaryny oraz napoje jogurtowe. Zawierają one cenne związki – stanole roślinne, które pomagają w naturalny sposób obniżyć stężenie cholesterolu o aż 7-10% w czasie ok. 2-3 tygodni*.

Jak naturalnie obniżyć cholesterol? Postaw na błonnik, ogranicz cukier i sól

Jeśli chcesz naturalnie obniżyć poziom cholesterolu, musisz poznać dobroczynne działanie błonnika pokarmowego. Znajduje się on głównie w warzywach, owocach, pełnoziarnistych produktach zbożowych, roślinach strączkowych oraz orzechach. Składnik ten odgrywa niebagatelną rolę w regulacji poziomu cholesterolu. Spożywanie go w odpowiedniej ilości może pomóc zmniejszyć jego wchłanianie z przewodu pokarmowego, co przyczynia się do obniżenia jego stężenia we krwi. Dodatkowo błonnik pokarmowy sprzyja lepszemu trawieniu, reguluje pracę jelit i zapobiega zaparciom1.

Kolejnym domowym sposobem na obniżanie poziomu cholesterolu jest ograniczenie żywności wysokoprzetworzonej obfitującej nie tylko w szkodliwe tłuszcze, ale także w cukier i sól. Ich nadmiar nie jest bowiem korzystny dla naszego zdrowia. Zbyt duża ilość cukru może spowodować nadmierny przyrost masy ciała, zaś zbyt duże ilości soli mogą podwyższać ciśnienie krwi. Ponadto wiele produktów o wysokiej zawartości soli czy cukru odznacza się też tym, że mają również zdecydowanie za dużo niezdrowych tłuszczów (głównie nasyconych kwasów tłuszczowych). Ograniczenie spożycia kupnych ciast i słodyczy oraz takich dań jak pizza, chipsy czy hamburgery na pewno wyjdzie Ci na zdrowie. Możesz je zastąpić domowymi wypiekami, opartymi na świeżych, naturalnych produktach, bogatych w składniki odżywcze i wolnych od sztucznych dodatków1.

Cholesterol – jak obniżyć? Bądź aktywny!

Kluczowym elementem zdrowego stylu życia, mogącym także mieć pozytywny wpływ na poziom cholesterolu, jest regularna aktywność fizyczna. Ćwiczenia aerobowe – takie jak chodzenie, bieganie, pływanie czy jazda na rowerze – pomagają regulować cholesterol i pozytywnie wpływają na pracę serca oraz całego układu krążenia. Ponadto regularna aktywność fizyczna wspomaga kontrolę masy ciała i redukcję nadmiaru tkanki tłuszczowej. WHO rekomenduje, by dla zdrowia i dobrego samopoczucia zapewnić sobie min. 150-300 minut aktywności o umiarkowanej intensywności tygodniowo2. Warto do tego dodać ćwiczenia wzmacniające mięśnie co najmniej 2 razy w tygodniu dla dodatkowych korzyści zdrowotnych.

Dbanie o odpowiednie stężenie cholesterolu we krwi jest kluczowym elementem zdrowego stylu życia i profilaktyki chorób serca. Zmiany w diecie, włączenie do niej żywności funkcjonalnej oraz regularna aktywność fizyczna mogą w naturalny sposób obniżyć poziom cholesterolu i zadbać o zdrowie całego układu sercowo-naczyniowego.

* Pod warunkiem użytkowania zgodnie z zaleceniami i utrzymania zbilansowanej diety oraz zdrowego stylu życia.

Referencje:

1 Benecol. Jedzenie na obniżenie cholesterolu. Online: https://benecol.pl/zdrowe-porady/cholesterol-obnizenie-dieta/. Dostęp: 20.02.2024.

2 Wytyczne WHO dotyczące aktywności fizycznej i siedzącego trybu życia. Online: https://apps.who.int/iris/bitstream/handle/10665/341120/WHO-EURO-2021-1204-40953-58211-pol.pdf. Dostęp: 20.02.2024.