Opieka nad starszym, schorowanym członkiem rodziny to zadanie, które wymaga ogromnego, często całodobowego poświecenia. Niestety w wielu przypadkach, mimo najszczerszych chęci, nie zawsze istnieje taka możliwość. Praca wielozmianowa, wyjazdy zagraniczne w celach zarobkowych, czy innego rodzaju obowiązki uniemożliwiają sprawowanie właściwej opieki nad rodzicami lub dziadkami. W takich przypadkach warto zwrócić się ku profesjonalnym formom zapewnienia opieki starszym, takim jak domy opieki. Czym jednak kierować się przy wyborze konkretnej placówki?

Jakich informacji na temat konkretnej placówki warto szukać?

Na początku warto wspomnieć, że każda profesjonalna placówka, taka jak dom seniora w Bochni ma własną stronę internetową, która zawiera wszelkie niezbędne informacje na temat ośrodka oraz świadczonych usług. Znajdziemy tam również zdjęcia placówki oraz dane teleadresowe, które umożliwią nam kontakt i zadanie pytań na temat wszelkich interesujących nas kwestii.

Przyglądając się danej placówce i warunkom, jakie w niej panują, warto zebrać następujące informacje:

  • Jak długo funkcjonuje placówka?

  • Czy dom opieki oferuje opiekę wszystkim seniorom, niezależnie od ich wieku, stanu zdrowia i występujących chorób?

  • Jakie dokumenty będą niezbędne do przyjęcia?

  • Jakie kwalifikacje posiada personel?

  • Z jakich usług medycznych mogą korzystać mieszkańcy ośrodka?

  • Jak wygląda plan dnia w placówce?

  • Jakie zajęcia dodatkowe są oferowane seniorom?

Warto również dodać, że oferty domów opieki mogą różnić się między sobą w sposób diametralny, a zakres usług oferowanych przez placówkę nie zawsze ma odzwierciedlenie w cenie pobytu. Zdarza się również, że przedstawiona kwota dotyczy tylko zakwaterowania i podstawowej opieki, a wszelkie atrakcje oraz usługi dodatkowe muszą być opłacane oddzielnie. Profesjonalne domy opieki, takie jak Holi-Care posiadają wykaz kosztów, dostępny na stronie: cennik, w którym dokładnie wyszczególniono wszystkie składowe ceny i pobytu.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Najważniejszym elementem, który należy uwzględnić w trakcie poszukiwań najlepszego domu opieki, jest organizacja opieki oraz zajęć terapeutycznych i aktywizujących. Profesjonalne placówki traktują każdego seniora w sposób indywidualny, dokładnie diagnozując go już podczas pierwszego spotkania. Bierze się tu pod uwagę nie tylko stan zdrowia, ale również kondycję umysłową oraz ogólne samopoczucie danej osoby, na podstawie których przygotowuje się Indywidualny Plan Opieki.

Równie ważny jest tutaj zakres opieki medycznej. Zanim wybierzemy konkretny dom opieki, warto sprawdzić, czy zapewnia on całodobową opiekę pielęgniarską i lekarską oraz czy umożliwia on konsultację ze specjalistami różnych dziedzin (geriatria, neurologia, endokrynologia itp.). Dobrym pomysłem będzie również sprawdzenie jak wygląda proces podawania leków seniorom oraz czy placówka posiada własnego psychologa lub psychogeriatrę.

Nie należy zapominać również o organizacji czasu wolnego, który ma niebagatelny wpływ na samopoczucie seniorów. Swoboda w wypełnianiu swojego czasu wolnego oraz duża ilość atrakcyjnych zajęć dodatkowych sprawi, że senior będzie czuł się spełniony i naładowany pozytywną energią. Ogromną zaletą może być również stały kontakt z innymi osobami w podobnym wieku, który odsunie na bok tęsknotę za rodziną i pozwoli seniorowi spełniać się towarzysko.

Podejmując ostateczną decyzję warto wcześniej pojechać na miejsce, by na własne oczy przekonać się, jaki jest standard budynku i oferowanych usług. Przydatna może się okazać również rozmowa z personelem oraz mieszkańcami placówki, którzy wiedzą najlepiej jakie warunki oferuje dany dom opieki.