Koncentrator tlenu jest wyjątkowo przydatnym urządzeniem. Dotyczy to zwłaszcza tych pacjentów, którzy na co dzień zmagają się z problemami układu oddechowego. To potężne wsparcie, które dodatkowo cechuje niezawodność i intuicyjna obsługa. Co musisz wiedzieć o koncentratorze tlenu i jak wybrać najlepsze urządzenie do użytku domowego?
Czym jest koncentrator tlenu?
Koncentrator tlenu to urządzenie, dedykowane pacjentom, zmagającym się z niewydolnością oddechową. Takie problemy sprawiają, że ilość tlenu, docierającego do organizmu, nie jest wystarczająca, by mógł on prawidłowo funkcjonować. Dzięki specjalnej aparaturze tlenowej możliwe jest natomiast dostarczenie choremu odpowiedniej ilości życiodajnego gazu, co podnosi komfort życia i jakość codziennego funkcjonowania. Dostępne na rynku koncentratory tlenu to zatem bezinwazyjna, a zarazem skuteczna metoda wspomagająca oddychanie, zwłaszcza w warunkach domowych.
Jak działa koncentrator tlenu?
Koncentratory tlenu różnią się od popularnych niegdyś butli tlenowych przede wszystkim tym, że pobierają powietrze z otoczenia, a następnie przetwarzają go tak, by do organizmu pacjenta trafiał wyłącznie tlen w wysokim stężeniu. W zależności od tego, jaki rodzaj pompy tlenowej został zastosowany w urządzeniu, stężenie tlenu będzie wahać się w granicach od 90% do nawet 96%. Jeśli zachodzi taka potrzeba, koncentrator tlenu może pracować nawet przez całą dobę, co wykorzystują osoby, zmagające się z ciężkimi schorzeniami.
Który koncentrator tlenu wybrać?
Na rynku dostępne są dwa rodzaje koncentratorów tlenu. Dokonując wyboru, warto więc sugerować się zaleceniami lekarza, ale również i własnymi preferencjami. Istotne będą tutaj także finansowe możliwości pacjenta, gdyż zakup urządzenia może być sporym obciążeniem dla domowego budżetu. Najczęściej wybierany jest stacjonarny koncentrator tlenu, który używany jest nie tylko w prywatnych domach, ale również i w przychodniach, klinikach czy szpitalach. Urządzenie cechuje się wysoką wydajnością działania, która poprawia jakość funkcjonowania nawet pacjentów, cierpiących na ostrą niewydolność oddechową. Ci, których problem dotyczy w nieco mniejszym stopniu, często wybierają koncentrator tlenu przenośny, dzięki któremu zwiększa się mobilność i komfort użytkowania.
Kto może korzystać z możliwości koncentratora?
Mianem tlenoterapii w medycynie określa się sposób leczenia osób borykających się z niewydolnością oddechową o różnym podłożu. Jak przeczytać można na stronie https://patronus-med.pl/butla-z-tlenem-medycznym-najwazniejsze-informacje/, często wykorzystywaną wówczas metodą są butle z tlenem medycznym, które stosuje się nie tylko w szpitalach, ale również i w domach prywatnych. Alternatywą dla takiego rozwiązania są właśnie koncentratory tlenu, które są bezpieczniejsze i wygodniejsze w użyciu. Z ich możliwości korzystają z chęcią osoby, zmagające się m.in. z astmą oskrzelową, przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, włóknieniem płuc, dysplazją oskrzelowo-płucną, niewydolnością krążeniową i dławicą piersiową.
Tlenoterapia – jak w pełni wykorzystać jej możliwości?
Współcześnie dostęp do nowoczesnych koncentratorów tlenu nie jest utrudniony, a urządzenia zakupić można zarówno w aptekach, jak i w dobrych sklepach medycznych. Na takie rozwiązanie decyduje się coraz więcej pacjentów, dla których tlenoterapia w warunkach domowych jest szansą na poprawę komfortu codziennego funkcjonowania. Dobrym sposobem jest również połączenie możliwości stacjonarnego koncentratora tlenu i butli przenośnej. Jak dowiedzieć się można ze strony https://patronus-med.pl/system-napelniania-butli/, takie działanie pozwala na korzystanie z koncentratora w domu i przenośnego systemu butlowego poza miejscem zamieszkania. Sprzyja temu innowacyjny system HomeFill, pozwalający na szybkie i łatwe napełnienie butli tlenem medycznym, gdy zachodzi taka potrzeba.