Co robić, aby dbać o zdrową higienę jamy ustnej?

Nasze zęby nieustannie narażone są na oddziaływanie wielu czynników, wpływających negatywnie na ich wygląd. Jak się jednak okazuje, wielu problemów można uniknąć, nie tylko eliminując z diety szkodliwe produkty, ale również zmieniając swoje codzienne nawyki. Poznaj więc 10 rzeczy, które niszczą zęby każdego dnia, by świadomie zadbać o swój zdrowy uśmiech!

1. Dlaczego warto regularnie kontrolować stan uzębienia?

Regularna kontrola stanu uzębienia w gabinetach stomatologicznych to podstawa troski o zdrowy uśmiech. Zaniedbania w tym zakresie mogą prowadzić do narastania problemów, a wraz z nimi do wielu przykrych konsekwencji. Wiedzą o tym doskonale stomatolodzy z gabinetu dentystycznego Nova Dent znanego pod nazwą Nova Dent Stomatolog Nowy Sącz – dentysta dziecięcy, ul. Zygmuntowska 15/6, 33-300 Nowy Sącz, Tel: 690 513 251. To właśnie tutaj, podobnie jak w wielu innych miejscach na terenie całego kraju, codziennie usuwane są skutki wieloletnich zaniedbań, prowadzących do próchnicy, stanów zapalanych dziąseł i przyzębia czy paradontozy.

2. Wykałaczka czy nić dentystyczna?

Używanie wykałaczek, by wydobyć resztki pokarmu z przestrzeni międzyzębowych, to nawyk wielu osób. Aby poznać zasady higieny jamy ustnej, warto jednak umówić się na specjalistyczną konsultację. Koszt poszczególnych usług sprawdzić możesz np. na stronie https://novadent-stomatologia.pl/cennik, gdzie zamieszczono cennik jednego z najczęściej wybieranych gabinetów stomatologicznych w Nowym Sączu. Jak się bowiem okazuje, niepoprawne użycie wykałaczek może spowodować uszkodzenia szkliwa i złamanie zęba, dlatego też warto zastąpić je nicią dentystyczną.

3. Czy mycie zębów po każdym posiłku jest dobrym nawykiem?

Wbrew pozorom, częste mycie zębów nie jest zalecane, zwłaszcza po spożyciu kwaśnych owoców, osłabiających szkliwo. Zbyt duża podaż fluoru, zawartego w paście do zębów, może prowadzić również do rozwoju fluorozy, objawiającej się m.in. defektami w szkliwie.

4. Dlaczego nie warto używać zużytej szczoteczki?

Regularne mycie zębów nie przyniesie odpowiednich rezultatów, jeśli nie będziemy używać odpowiedniej szczoteczki. Tę należy wymieniać co 3 miesiące, by włosie dobrze się układało, skutecznie czyszcząc całą ich powierzchnię.

5. Jak stres wpływa na zęby?

Jak wiadomo, stresu nie da się zupełnie wyeliminować. Niemniej jednak warto zadbać o jego ograniczenie, gdyż rzutuje on na nasze zdrowie, również, jeśli chodzi o jamę ustną. Adrenalina powoduje bowiem suchość w ustach, wpływającą na rozwój próchnicy, zaś nerwowe zaciskanie zębów skutkuje uszkodzeniami szkliwa.

Jakie nawyki źle wpływają źle na nasze zęby?

6. Które przyzwyczajenia niszczą nasze zęby?

Wśród nawyków, uznawanych za wyjątkowo szkodliwe dla zdrowia jamy ustnej, wymienia się m.in. obgryzanie paznokci. Efektem takich działań może być niekontrolowane przesuwanie się zębów lub ich pęknięcia. Podobne rezultaty może przynieść również używanie zębów jako narzędzi przy otwieraniu butelek.

7. Które nawyki żywieniowe warto zmienić?

Zapewne każdy z nas zdaje sobie sprawę, jak zgubne w skutkach dla jamy ustnej mogą być niezdrowe nawyki żywieniowe. Dlatego też z codziennej diety warto wyeliminować nie tylko słodycze, ale również:

  • chipsy, składające się ze skrobi, która rozkładana jest przez ślinę na cukry proste,
  • białe makarony i pieczywo, powodujące zakwaszenie organizmu, co sprzyja rozwojowi bakterii w jamie ustnej,
  • cytryny, które – jeśli będą często gryzione – spowodują starcie szkliwa na skutek oddziaływania kwasu cytrynowego. 

8. Dlaczego należy unikać napojów gazowanych?

Napoje gazowane to kolejny produkt, który należy wyeliminować z codziennej diety. Spożywając je, narażamy bowiem swoje zęby na erozję szkliwa, a w konsekwencji na próchnicę. To właśnie dlatego na sklepowych półkach lepiej pozostawić słodzone i gazowane napoje, zastępując je wodą mineralną – znacznie zdrowszą dla jamy ustnej.

9. Z jakich używek należy zrezygnować w trosce o zdrowy uśmiech?

Swoje uzębienie niszczymy codziennie słodkimi lub słonymi przekąskami oraz gazowanymi napojami. W tym kontekście warto jednak wspomnieć również o używkach, które także negatywnie odbijają się na stanie zębów. Aby móc cieszyć się pełnym zdrowiem, warto więc zrezygnować z:

  • kawy, powodującej przebarwienia oraz sprzyjającej rozwojowy bakterii, na co wpływa przede wszystkim kwaśny odczyn pobudzającego napoju,
  • herbaty, sprzyjającej powstawaniu osadu na zębach,
  • alkoholu, zwłaszcza czerwonego wina, którego częste spożywanie prowadzi do uszkodzeń szkliwa, jego erozji i przebarwień.

10.  Czy zimna temperatura szkodzi zębom?

Zębom szkodzi nie tylko cukier, ale również i skrajna zmiana temperatur. Do takiej dochodzi np. wówczas, gdy w naszych ustach pojawia się kostka lodu. Nawyk ich żucia może spowodować mikrouszkodzenia, prowadzące np. do złamania zęba, co z reguły kończy się kosztownym leczeniem.

Jak nietrudno zauważyć, rezygnacja z kilku niezdrowych nawyków i przyzwyczajeń może w znacznym stopniu wpłynąć na stan jamy ustnej, przyczyniając się jednocześnie do estetycznego i zdrowego uśmiechu.