Korekta powiek to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej. Wykonywany jest on nie tylko w celu przywrócenia estetyki twarzy i młodszego wyglądu, ale również ze wskazań medycznych. Mocno opadające powieki górne mogą przesłaniać źrenice, ograniczając tym samym pole naszego widzenia, co powinno być jak najszybciej skorygowane chirurgicznie. Jak wygląda zabieg plastyki powiek? Kto powinien się na niego zdecydować? W dzisiejszym wpisie postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Jakie są wskazania do zabiegu korekty powiek?

Zwiotczenie skóry wokół oczu wynika najczęściej z upływającego czasu. Procesy starzenia, które dzieją się w naszym organizmie sprawiają, że mięśnie ulegają osłabieniu, co powoduje brak prawidłowego podtrzymania skóry. Wszystko to sprawia, że powłoka ta rozciąga się oraz traci elastyczność nieestetycznie opadając.

Opadające powieki to złożony problem. Z jednej strony jest to defekt kosmetyczny, który psuje estetykę naszej twarzy, dodając jej lat i sprawiając, że wyglądamy na bardzo zmęczonych. Z drugiej strony opadające powieki górne mogą być problemem zdrowotnym, bowiem wyraźnie przesłaniają źrenicę, zmniejszając pole widzenia i utrudniając wykonywanie codziennych czynności.

Rozwiązaniem obu problemów będzie zabieg na opadającą powiekę, który umożliwia szybkie i praktycznie bezbolesne zlikwidowanie problemu rozciągniętej skóry. Z uwagi na małą inwazyjność metody oraz szybkie i trwałe efekty korekta powiek jest jednym z najczęściej wybieranych zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej.

Kto najczęściej decyduje się na korektę powiek?

Zwiotczenie skóry w okolicach oczu może mieć różny charakter. Może być wywoływana przez czynniki genetyczne lub mieć związek z niewłaściwym sposobem pielęgnacji twarzy. Co ciekawe, problem wiotczenia skóry w tych okolicach nie dotyka tylko pań, jednak są one główną grupą decydującą się poddać zabiegowi plastyki powiek.

Korekta powiek jest zabiegiem wykonywanym głównie u osób w wieku dojrzałym, które zaczynają odczuwać efekty procesów starzenia, zarówno w okolicy pod oczami (worki), jak i na powiece górnej oka. Zdarzają się jednak pacjenci w znacznie młodszym wieku. U tych osób opadanie powiek i worki pod oczami uwarunkowane są genetycznie i mogą pojawić się już około dwudziestego roku życia.

Jak powinno wyglądać przygotowanie do zabiegu?

Zabieg korekty powiek to wyjątkowo prosta procedura, jednak jak w przypadku każdej ingerencji w ludzkie ciało wymaga odpowiedniego przygotowania. Podstawą jest wybór kliniki o nienagannych referencjach, takiej jak: https://plastykapowiekgdansk.pl, ponieważ tylko wtedy możemy mieć pewność, że zabieg zostanie wykonany przez osoby z odpowiednim wykształceniem, wiedzą oraz doświadczeniem.

Zabieg korekty powiek powinien być poprzedzony konsultacją lekarską, w trakcie której pacjent zostanie zaznajomiony z przebiegiem procedury oraz spodziewanymi efektami. W trakcie takiego wywiadu lekarz zbierze również informację na temat ewentualnych przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu. Jedną z istotnych części wywiadu jest również skierowanie pacjenta na podstawowe badania laboratoryjne, które ocenią jego stan zdrowia.

Jak przebiega zabieg korekty powiek?

Korekta powiek to zabieg, który może dotyczyć zarówno powieki górnej, jak i dolnej. Każda z tych procedur wygląda nieco inaczej, jednak obie prowadzą do podobnego efektu, czyli poprawy wyglądu okolic oczu.

  1. Plastyka powiek dolnych polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia w pobliżu brzegu rzęsowego, tak by oddzielić skórę od dolnego brzegu oczodołu. Następnie usunięte zostają przepukliny tłuszczowe tworzące nieestetyczne worki pod oczami. Dodatkowo lekarz prowadzący zabieg redukuje ilość skóry i mięśnia okrężnego oka, a na koniec zszywa ranę.

  2. Plastyka powiek górnych to nacięcie w naturalnym załamaniu powieki górnej, a następnie usunięcie nadmiaru skóry i mięśnia okrężnego oka. W niektórych przypadkach usuwa się również przepukliny tłuszczowe.

W obu przypadkach zabieg trwa około godziny i przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Efekty zabiegu są długotrwałe, a powrót do codziennego życia szybki i praktycznie pozbawiony bólu.