Fizjoterapia to nauka medyczna, dzięki której możliwe staje się zarówno rozwijanie sprawności fizycznej, jak i przywracanie zdolności ruchowej wszystkim tym, którzy zdecydują się zaufać wiedzy i umiejętnościom doświadczonych fizjoterapeutów. Na czym polegają zajęcia i z których ich rodzajów warto skorzystać? Poznaj najważniejsze informacje o profesjonalnej fizjoterapii. 

Dla kogo przeznaczone są zajęcia fizjoterapeutyczne?

Fizjoterapia to nie tylko efektywny sposób walki z dolegliwościami, obniżającymi sprawność fizyczną. Z jej potencjału warto bowiem skorzystać również po to, by wzmocnić mięśnie i zbudować siłę organizmu oraz złagodzić ból, który nie wynika z urazu, ale jest efektem, chociażby długotrwałej pracy siedzącej. To właśnie dzięki niej możliwe staje się także zahamowanie lub spowolnienie wielu procesów chorobowych, zachodzących w naszym ciele. 

Nie bez znaczenia pozostaje tutaj również ich prewencja wtórna, której celem jest zapobieganie nawrotowi niedyspozycji. Jak nietrudno zauważyć, możliwości tkwiące w fizjoterapii są naprawdę duże. Warto więc odkryć je wszystkie i wykorzystać na co dzień w trosce o sprawność ruchową i dobre samopoczucie.

Jak wygląda fizjoterapia w wodzie?

Fizjoterapia może przebiegać z wykorzystaniem różnych technik i metod. Jedną z tych najbardziej skutecznych są zajęcia, odbywające się w wodzie. Bazują one na jej unikalnych właściwościach, wpływających pozytywnie na nasz organizm. Co ważne, wykonywanie ćwiczeń w wodzie jest znacznie łatwiejsze, dzięki czemu z tego rodzaju zajęć mogą korzystać również osoby niepełnosprawne lub borykające się z różnego rodzaju dolegliwościami, utrudniającymi swobodne poruszanie się. 

To również doskonałe rozwiązanie dla osób zdrowych, chcących zachować dobrą formę i zredukować stres. Takie ćwiczenia opierają się na różnorodnych metodach. To przede wszystkim:

  • WaterDance, czyli chorografia ruchowa pod wodą, 
  • Watsu, czyli połączenie hydroterapii z delikatnymi sekwencjami ruchów i ćwiczeniami oddechowymi,
  • koncepcja Halliwick, zgodnie z którą, osoba biorąca udział w zajęciach uczy się swobodnego poruszania się w wodzie, przechodząc przez kolejne, ściśle określone etapy.

Dlaczego warto ćwiczyć w basenie?

Zajęcia fizjoterapeutyczne, odbywające się na basenie, kryją w sobie olbrzymi potencjał. O tym, jakie korzyści niesie ze sobą fizjoterapia w wodzie, przeczytasz na stronie https://sportowafrajda.pl/fizjoterapia-w-wodzie/, gdzie znajdziesz również ofertę tego rodzaju zajęć w mieście Kraków. Wśród najważniejszych zalet takiej aktywności należy wymienić przede wszystkim:

  • redukcję bólu, możliwą dzięki kojącemu i relaksującemu wpływowi wody na nasze ciało,
  • wzmocnienie mięśni i poprawę krążenia,
  • odciążenie stawów, co pozwala również na w pełni bezpieczne wykonywanie kolejnych sekwencji ćwiczeń.

Nic dziwnego, że fizjoterapia wodna jest bardzo często wykorzystywana w procesie rehabilitacji, tym bardziej że mogą w niej uczestniczyć osoby po urazach, borykające się z różnego rodzaju dolegliwościami narządów ruchu. Dodatkowo to również doskonały sposób na obniżenie napięcia, wynikającego z podejmowania codziennych wyzwań. Nic dziwnego, że na zajęcia uczęszczają z chęcią także osoby w pełni zdrowe, ceniące sobie relaksacyjny wymiar ćwiczeń w basenie. 

Czym jest i jak wygląda kinezyterapia?

Kinezyterapia to kolejna, po zajęciach w wodzie, forma fizjoterapii, w której ponownie najważniejszym czynnikiem jest ruch. Tym razem jednak odbywa się on na stabilnej powierzchni, pod czujnym okiem fizjoterapeuty. To właśnie kinezyterapia stanowi bardzo często główną drogę postępowania w procesie rehabilitacji i powrotu do pełnej sprawności. 

Taka gimnastyka lecznicza sprowadza się do ćwiczeń ruchowych, wykonywanych przy pomocy różnorodnych sprzętów i technik. Mogą one skupiać się wyłącznie na jednym fragmencie ciała lub też działać ogólnoustrojowo, angażując cały narząd ruchu i wpływając na poprawę wydolności organizmu.

Czym różnią się krioterapia i terapia ciepłem?

Krioterapia i terapia ciepłem to dwie odmienne formy oddziaływania fizjoterapeutycznego. Ich nadrzędnym celem będzie pozbycie się dolegliwości, związanych z bolesnymi, sztywnymi mięśniami, będących często efektem siedzącej pracy i braku aktywności fizycznej. Pierwsza z nich sprowadza się do zastosowania okładów z lodu lub też masaży z wykorzystaniem tego rodzaju materiału. 

Alternatywnym rozwiązaniem będzie natomiast terapia ciepłem. Tym razem fizjoterapeuta może sięgnąć np. po gorące okłady, które doskonale radzą sobie z napięciem mięśniowym. Obie metody wykazują bardzo wysoką skuteczność, dlatego też są niezwykle często wykorzystywane w złożonym procesie powrotu do zdrowia i pełnej sprawności.