Wiele osób cierpi na hemoroidy, są guzki krwawnicze, które znajdują się w kanale odbytu, jest to dość bolesna przypadłość, która dotyka wielu Polaków.

Obecnie możliwe jest leczenie, lekarz proktolog może postawić diagnozę oraz określić sposób leczenia. Jednym z objawów jest świąd odbytu, który niekiedy może zostać zbagatelizowany, co opóźni wykrycie choroby. Dodatkowo swędzenie może być spowodowane uszkodzeniem śluzówki lub też skóry, co może doprowadzić także do rozwoju stanów zapalnych.

Czym są hemoroidy?

Przyczyny i leczenie hemoroidów

Przyczyny powstawania hemoroidów są niejednoznaczne, jednak lekarze wskazują, że mogą być kojarzone z niewielką aktywnością fizyczną, w niektórych przypadkach będzie to nieprawidłowa dieta. Niekiedy są to także obciążenia genetyczne. Na hemoroidy częściej cierpią także kobiety w ciąży. Często z problemem zmagają się osoby, które prowadzą siedzący tryb życia, przykładowo pracownicy biurowi czy kierowcy. Hemoroidy mogą pojawić się u osób w różnym wieku, przy czym choroba częściej występuje u osób starszych. Dodatkowo w grupie większego ryzyka są także osoby, które przechodziły operacje odbytu lub krocza. Osoby, które zauważą swędzenie, mogą udać się do lekarza, aby zdiagnozować problem, jest to istotne, aby zdiagnozować chorobę na wczesnym etapie.

Leczenie hemoroidów obecnie ułatwiają tabletki, maści, czopki, które zmniejszają świąd, jak również inne objawy choroby. Lekarze zalecają także odpowiednią dietę, przyjmowanie większych ilości płynów, jedzenie warzyw i owoców, które zawierają duże ilości witamin. W przypadku hemoroidów sprawdzają się także leki, które poprawiają elastyczność żył, mogą zawierać takie składniki, jak z hesperydyna, która posiada właściwości przeciwutleniające, często leki zawierają także witaminę C, która posiada podobne działanie. Często są to leki oparte na składnikach naturalnych, ziołach, które pomagają w łagodzeniu objawów. Polecane są także leki zawierające diosminę, mogą być to nie tylko pastylki, ale także proszek, w tym przypadku zawartość saszetki rozpuszczamy w wodzie. Leki tego typu zwiększą napięcie żylne, są to preparaty o działaniu ogólnym, które również mogą zapobiegać powstawaniu żylaków poprzez działanie na naczynia krwionośne.

W aptekach dostępnych jest wiele środków na ból odbytu, mogą być to środki dla dorosłych, jak również dla osób młodszych, w formie tabletek, maści czy też specjalnych kremów. Przed rozpoczęciem leczenia należy zwrócić się do poradni proktologicznej, lekarz po diagnozie może ocenić, jakie leki będą najbardziej odpowiednie.