Tłuszczaki to łagodne formy nowotworów, które z reguły przybierają postać guzów o różnych rozmiarach i kształtach. Choć na ogół występują one w tkance podskórnej, mogą również pojawić się na różnych narządach wewnętrznych. W każdym przypadku budzą strach i niepokój, kojarząc się jednoznacznie z nowotworami złośliwymi. Dlaczego powstają tłuszczaki i czy ich usuwanie jest konieczne?
Czym są tłuszczaki i gdzie pojawiają się najczęściej?
Pod nazwą tłuszczak kryje się łagodny guz tkanki łącznej, zbudowany z komórek tłuszczowych. Wbrew pozorom i obawom, nie stanowi on zagrożenia dla zdrowia i życia, choć z reguły wygląda bardzo nieestetycznie. Jego powolne rozrastanie się może jednak doprowadzić do stanu, w którym konieczna stanie się ingerencja chirurgiczna.
Charakterystyczną cechą tłuszczaków jest możliwość ich przesunięcia pod naciskiem dłoni. Gdy ten ustąpi, guzki wracają na swoje miejsce. Tego typu zmiany mogą pojawiać się w różnych obszarach naszego ciała. Należą do nich m.in. plecy, głowa, twarz czy ramiona, choć rzadkością nie są również tłuszczaki na oku, w piersiach czy w obrębie narządów wewnętrznych. Pomimo tego, że nie stanowią one niebezpieczeństwa dla naszego zdrowia, nie warto bagatelizować żadnych objawów, a wszystkie niepokojące kwestie należy skonsultować z zaufanym lekarzem.
Dlaczego powstają tłuszczaki?
Przyczyna powstawania tłuszczaków nie jest do końca poznana. Wiadomo natomiast, że ryzyko ich pojawienia się, wzrasta znacząco pomiędzy 40 i 60 rokiem życia, choć nie bez znaczenia są tutaj również predyspozycje genetyczne, wynikające z nowotworów złośliwych wśród najbliższych członków rodziny. Miejscem powstawania tłuszczaków są często blizny pooperacyjne i miejsca po przebytych urazach. Zauważono również ich związek z rzadkimi schorzeniami, jak choroba Madelunga, zespół Gardnera czy choroba Cowdena.
Leczenie tłuszczaków – jak usunąć łagodny nowotwór?
Niewielkich rozmiarów tłuszczaki nie wymagają podejmowania ingerencji chirurgicznej. Należy jednak dokładnie kontrolować guzek, zwracając szczególną uwagę na jego rozrost. Usunięcie tłuszczaka staje się konieczne, gdy jest on położony głębiej lub gdy jego występowanie wiąże się z widocznym defektem w wyglądzie zewnętrznym. Współcześnie nie istnieje żaden lek, który pozwoliłby na skuteczne rozwiązanie tego rodzaju problemów.
Dlatego też najczęściej usuwanie tłuszczaków sprowadza się do ich chirurgicznego wycięcia. Zabieg taki cechuje najwyższa skuteczność, a jedynym śladem po ingerencji są niewielkich rozmiarów blizny. Chirurgiczne wycięcie tłuszczaka odbywa się w znieczuleniu miejscowym, a więc pacjent nie wymaga hospitalizacji. Znacznie mniej precyzyjną, a przez to rzadziej wykorzystywaną metodą, jest liposukcja. W jej trakcie tłuszcz z guza odsysany jest przy pomocy specjalistycznej kaniuli. Niezależnie od wybranej formy, konieczne jest ścisłe zastosowanie się do zaleceń pooperacyjnych, obejmujących m.in. stosowanie powszechnie dostępnych kremów na blizny.
Rozpoznanie tłuszczaka – gdzie szukać pomocy?
Każdą niepokojącą zmianę skórną należy zawsze skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu. Taka wizyta pozwala na ustalenie dalszych działań, sprowadzających się najczęściej do wydania skierowania do specjalisty. Z reguły konieczne jest również wykonanie badania USG, choć niekiedy wycinek tłuszczaka oddawany jest do badania histopatologicznego. Taka ocena histopatologiczna pozwala na podjęcie decyzji o ewentualnym usunięciu łagodnego nowotworu. Sam zabieg warto wykonać w miejscu, cieszącym się dużym zaufaniem pacjentów. Takim miejscem jest np. chirurg-gdynia.pl, czyli Specjalistyczna Poradnia Chirurgii Estetycznej, Armii Krajowej 38-42, 81-366 Gdynia, Tel: 500 430 484, gdzie operacje usuwania tłuszczaków cieszą się sporą popularnością ze względu na doświadczenie i umiejętności zespołu specjalistów.