
O konieczności troski o narząd wzroku mówi się coraz głośniej. To nie przypadek, bowiem coraz więcej osób boryka się z problemem jaskry lub zaćmy oraz innymi dolegliwościami, wynikającymi często z zaniedbań w zakresie regularnych badań czy troski o oczy. Na co zwrócić szczególną uwagę, by ich uniknąć? Sprawdź 12 sposobów, które uchronią Cię przed problemami ze wzrokiem.
1. Dlaczego warto regularnie badać wzrok?
Regularne wizyty u okulisty to zasada, której zdecydowanie warto przestrzegać w trosce o jakość swojego wzroku. Z propozycją dla tych, którzy nie chcą ich zaniedbywać, wychodzi m.in. prywatna przychodnia Zygmuntowska Clinic w Nowym Sączu, gdzie nie tylko zbadasz wzrok, ale także uzyskasz profesjonalne wsparcie. Skorzystanie z takiej możliwości pozwoli na wychwycenie ewentualnych problemów na wczesnym etapie rozwoju i ich skuteczne leczenie, jeszcze zanim pojawiają się pierwsze dolegliwości.
2. Czy warto rezygnować z okularów?
Jeśli borykasz się z wadą wzroku, nigdy nie rezygnuj z noszenia okularów czy soczewek. Takie działanie może bowiem doprowadzić do jej pogłębienia, co przełoży się na jakość codziennego funkcjonowania. Szczegółową ofertę badań specjalistycznych w tym zakresie znajdziesz pod adresem www.zygmuntowskaclinic.pl/okulista/, gdzie zamieszczono również dane kontaktowe do polecanej placówki. Być może dyskomfort, związany z soczewkami czy okularami wynika z ich niewłaściwego wyboru, a ewentualne wątpliwości w tym zakresie pozwoli rozwiać wizyta u profesjonalisty.
3. A co z okularami przeciwsłonecznymi?
Z okularów przeciwsłonecznych również nie warto rezygnować. Takie działanie:
- zwiększa ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej,
- przyczynia się do zapalenia spojówek,
- przyczynia się do powstawania zmarszczek wokół oczu.
Okulary przeciwsłoneczne muszą być jednak wyposażone w filtry UVA i UVB, by móc bezpiecznie spełniać swoją funkcję.
4. Za co odpowiedzialne jest mruganie?
Jeśli chcesz zadbać o swoje oczy w wyjątkowy sposób, nie zapominaj także o częstym mruganiu. Dzięki temu gałki oczne zostaną nawilżone, a z ich powierzchni znikną drobne zanieczyszczenia. Dotyczy to zwłaszcza osób pracujących przed komputerem, u których częstotliwość mrugania jest nieco mniejsza.
5. Jak często robić przerwy w pracy?
Praca przy komputerze to spore wyzwanie dla naszych oczu. To właśnie dlatego warto zadbać o krótkie przerwy. Najlepszym rozwiązaniem jest zaplanowanie ich co ok. 30 minut. Ten czas warto przeznaczyć na spoglądanie w nieco dalszą przestrzeń, co pozwoli pozbyć się dyskomfortu, związanego z patrzeniem na monitor.
6. Jak dieta wpływa na narząd wzroku?
Zdrowa, odpowiednio zbilansowana dieta, wpływa nie tylko na samopoczucie i zdrowie ogólne, ale także i na narząd wzroku. To właśnie dlatego warto zadbać o to, by codzienne menu wzbogacić o produkty, zawierające:
- kwasy omega-3,
- witaminy z grupy A i B,
- luteinę,
- cynk.
W tę koncepcję doskonale wpisują się produkty mleczne, świeże warzywa i owoce oraz tłuste ryby.
7. Jak dbać o higienę okolic oczu?
Nawet najlepsza dieta nie pomoże, jeśli nie zachowasz odpowiednich standardów higieny. To właśnie dlatego należy regularnie myć twarz, unikając jednocześnie pocierania oczu brudnymi rękami. Niezwykle istotny będzie także dokładny demakijaż, którego nie można pomijać w trosce o zdrowie oczu.
8. Jak suche powietrze wpływa na oczy?
Sporym obciążeniem dla oczu jest również sezon grzewczy, gdyż suche powietrze może doprowadzić do ich przesuszenia. W tym okresie warto więc sięgać po nawilżacze, które mogą zostać zastąpione nawet mokrymi ręcznikami, zawieszonymi na rozgrzanych kaloryferach.
9. Z których używek warto zrezygnować?
Odpowiedź powinna brzmieć – ze wszystkich. W kontekście troski o wzrok należy jednak podkreślić, że zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie unikanie palenia papierosów. Ich dym może bowiem negatywnie oddziaływać na narząd wzroku, powodując np. zespół suchego oka.
10. Jaką rolę odgrywa nawodnienie organizmu?
Prawidłowe nawodnienie organizmu odgrywa niezwykle istotną rolę, jeśli chodzi o narząd wzroku. Zbyt mała ilość wody może bowiem spowodować:
- opuchliznę powiek,
- przesuszenie oczu,
- uczucie podrażnienia lub pieczenia.
Zgodnie z zaleceniami lekarzy, dorosły człowiek powinien wypijać ok. 1,5 -2 litrów wody dziennie. Warto zastosować się do takich wskazówek, by uniknąć problemów związanych nie tylko z oczami, ale także z ogólnym funkcjonowaniem organizmu.
11. Jak chronić oczy przed uszkodzeniami?
Ludzkie oko jest niezwykle delikatne, a więc również podatne na uszkodzenia mechaniczne i przypadkowe urazy. Z tego względu warto o niego zadbać w szczególny sposób. Mowa tutaj przede wszystkim o zakładaniu okularów ochronnych. Dotyczy to zarówno środowiska pracy, w którym narząd wzroku narażony jest na pył i odpryski, jak i sportów, wymagających ochrony oczu.
12. W jaki sposób światło wpływa na oczy?
Ostatnim, choć wcale nie najmniej ważnym elementem, o który warto zadbać w trosce o swój wzrok, jest odpowiednie oświetlenie. To właśnie ono może przyczyniać się bowiem do nadwerężenia czy zmęczenia wzroku, co przekłada się zarówno na nieprzyjemne dolegliwości, jak i na jego stopniowe pogarszanie się. Aby temu zapobiec, należy unikać padania światła bezpośrednio na ekran, dopasowując jednocześnie jego jasność do warunków panujących w pomieszczeniu.